Leczenie celiakii

Pacjenci, u których zdiagnozowana została celiakia już na wstępie informowani są o tym, że nie istnieje lek, który pozwoliłby im uporać się z przyczynami tej choroby. Nie oznacza to oczywiście, że naukowcy nie prowadzą badań nad celiakią i nie przybliżają się do jego odkrycia, jak dotąd jednak nie dopuszczono do użytku żadnego medykamentu, który byłby w stanie przywrócić organizmowi zdolność tolerowania glutenu.

Nie oznacza to jednak, że diagnoza celiakii to wyrok, a pacjentom nie pozostaje nic innego, jak tylko przyzwyczaić się do wyjątkowo nieprzyjemnych objawów charakterystycznych dla tej choroby. Skoro jej przyczyną jest nietolerancja organizmu na gluten, logicznym rozwiązaniem wydaje się odrzucenie go i całkowite wyeliminowanie z diety chorego. Dieta bezglutenowa wymaga oczywiście pewnego poświęcenia, a przestrzeganie zasad, na jakich się opiera nie jest wcale prostym zadaniem, chorzy mogą mieć jednak pewność, że podchodząc poważnie do zaleceń lekarza zagwarantują sobie życie wolne do objawów choroby. Pocieszające wydaje się i to, że regeneracja błony śluzowej jelita cienkiego nie trwa długo, maksymalnie po dwunastu miesiącach rygorystycznego przestrzegania zasad, na jakich opiera się dieta bezglutenowa można więc liczyć na to, że objawy charakterystyczne dla celiakii zaczną ustępować. Niestety, choroba znana jest i z tego, ze należy liczyć się z jej nawrotami, jakiekolwiek odstępstwo od zasad diety może więc przyczynić się do tego, że stan zdrowia pacjenta radykalnie się pogorszy.

Samo leczenie celiakii w chwili obecnej nie jest możliwe, nie oznacza to jednak, że lekarz nie powinien ingerować w momencie, w którym jej objawy stają się uciążliwe dla pacjenta. W przypadku dzieci, u których zbyt późne rozpoznanie celiakii mogło spowodować znaczący spadek wzrostu i wagi, lekarze często decydują się na stosowanie kuracji sterydowej, natomiast u pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłymi biegunkami stosuje się leki łagodzące dolegliwości żołądkowe i sprawiające, że są one zdecydowanie mniej dotkliwe.

Coraz częściej słyszymy również o kuracjach ziołowych, z których korzysta coraz więcej osób zmagających się z problemem choroby trzewnej. O popularności i skuteczności ziół mówi się wiele, a relacje osób dochodzących szybciej do zdrowia właśnie dzięki spożywaniu różnego rodzaju mieszanek ziołowych działają niezwykle przekonująco. Pozytywnego wpływu ziół na nasz organizm nie kwestionują nawet lekarze, którzy nie są entuzjastami medycyny naturalnej. Przedstawiciele świata medycyny przestrzegają jednak przed przesadnym radykalizmem. Stosowanie ziół w czasie trwania kuracji nie jest niczym złym, tego samego nie można jednak powiedzieć o wierze w to, że zioła będą w stanie zastąpić rygorystyczną dietę bezglutenową. Pacjenci, którzy podzielają tego rodzaju opinie muszą liczyć się z tym, że w pewnym momencie wiara w cudowną moc ziół obróci się przeciwko nim.